KMÜ Hissedilebilr Yürüme Yüzeyi İşaretleri ve Kampüs Trafik İşaret Levhaları Yapım İşi


KMÜ HİSSEDİLEBİLİR YÜRÜME YÜZEYİ İŞARETLERİ VE KAMPÜS TRAFİK İŞARET LEVHALARI YAPIM İŞİ

Engelsiz Üniversite kapsamında ‘’KMÜ HİSEDİLEBİLİR YÜRÜME YÜZEYİ İŞARETLERİ VE KAMPÜS TRAFİK İŞARET LEVHALARI YAPIM İŞİ’’ adı altında ihale çıkılmış olup, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı nın yayınlamış olduğu Ek:1 Binalar İçin erişilebilirlik izleme denetleme formu göz önüne alınarak, TS ISO 23599(Görme Özürlü veya az görenler için yardımcı mamüller-Hissedilebilir yürüme yüzeyi işaretleri ) ve TS ISO 23599’ un uygulanmasına yönelik tamamlayıcı standardı olan TS 13536 standartları gözetilerek, görme engellilere yönelik dış mekanlarda kampus içerisinde bulunan tüm eğitim binalarına erişilebilirliği sağlamak amacıyla hissedilebilir takip ve uyarıcı taşları ile yönlendirme yapılmıştır. İç mekanlar da TPU(Termo Plastik Poliüretan) malzemesi ile hissedilebilir uyarı ve takip yüzeyi ile yönlendirme yapılmıştır.

Ayrıca; Görme engelliler için tasarlanmış ancak az görenler ve tüm ziyaretçilerin kullanımına da olanak sağlayan, bina girişlerine ve kampus girişlerine bırakmak üzere Braille ve Latin Alfabeli yardımcı kabartma haritalar yaptırılmıştır. WC kapılarına ve danışmalara Braille ve Latin kabartmalı levhalar yaptırılmıştır. Bina girişlerine ve bina içlerinde ki tüm basamaklara merdiven kaydırmaz bandı yapıştırılmıştır.

Kampüs içerisinde binalara ait açık otoparklara mevcut otopark sayısının % 5’ i kadar engelli otoparkı düzenlenmiştir. Ayrıca Kampüs içerisinde trafik işaret, uyarı ve bilgilendirme levhaları yaptırılmıştır.